Direktor Kuprešaković obratio se Upravnom odboru Vijeća za provedbu mira (PIC)
Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine, Mirko Kuprešaković, povodom održavanja sjednice Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) obratio se, putem videolinka iz Tirane, učesnicima sjednice, 3. decembra 2024. godine.
Najprije, direktor Kuprešaković pozdravio je prisutne te kazao kako mu je čast obratiti se ovom uglednom tijelu, prvi put s pozicije direktora Granične policije BiH. Ovom prigodom izrazio je zahvalnost na ukazanom pozivu i mogućnosti da prisutne upozna s kojim izazovima se suočava Granična policija BiH, prva multietnička policijska agencija na razini BiH.
Kako je naveo, ključni problemi sa kojima se Granična policija BiH suočava su dugogodišnja kadrovska nepopunjenost i nedovoljna proračunska sredstva za daljnji razvoj ove policijske agencije. Kako bi se prevazišli navedeni problem, kontinuirano se provode natječaji za prijem novih kadeta, redovito unapređuju policijski službenici na upražnjena radna mjesta te zapošljavaju državni službenici i zaposlenici. Unatoč tome, i dalje prema važećem Pravilniku o unutarnjoj organizaciji, koji je poslednji put izmjenjen još 2014. godine i kojim je predviđeno 2 426 policijskih službenika, Graničnoj policiji BiH trenutno nedostaje 690 policijskih službenika, odnosno 28,44%.
„Kako bi se prevazišao ovaj problem izrađen je prijedlog novog Pravilnika o unutarnjoj organizaciji GPBiH kojim je utvrđen broj policijskih službenika od 2 895, odnosno povećan broj policijskih službenika u odnosu na važeći Pravilnik za 469, te su procjene prema Pravilniku da GPBiH de facto nedostaje 1 159 (40%) policijskih službenika. Pravilnik je, uz pribavljena pozitivna mišljenja svih mjerodavnih institucija, dostavljen Ministarstvu sigurnosti BiH radi upućivanja Vijeću ministara BiH u proceduru davanja saglasnosti, što nažalost još nije realizirano. Osim aktivnosti vezanih za Pravilnik, poduzimaju se i druge aktivnosti u cilju prevazilaženja kadrovskih nedostataka i povećanja potrebnih kapaciteta GPBiH. Prije svega, nakon tri godine zastoja u raspisivanju oglasa za prijem kadeta, sada se kontinuirano pokreću procedure za zapošljavanje novih policijskih službenika, kadeta. U tekućoj godini u radni odnos primljeno je 120 kadeta. Na osnovnu obuku u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova upućena su 142 kadeta. Također, u septembru ove godine objavljen je Javni oglas za prijem 150 kadeta i u toku je procedura selekcije odnosno testiranja. Uz navedeno, odobren je i prijem 14. klase kadeta, ukupno 150 kadeta“, kazao je direktor Kuprešaković, dodavši da je otežavajuća okolnost za novo zapošljavanje činjenica da su kapaciteti Agencije za školovanje i stručno usavršavanje ograničeni i da se godišnje može uputiti na obuku samo 150 kadeta.
Radi ublažavanja problema velikog odliva kadrova i nedostatnog broja policijskih službenika, putem mjerodavnog Ministarstva sigurnosti BiH, upućena je inicijativa za hitne izmjene i dopune odredbi Zakona o policijskim službenicima BiH s ciljem stvaranja pretpostavki za mogućnost ostanka na radu policijskih službenika nakon sticanja uslova za mirovinu i mogućnosti zapošljavanja policijskih službenika iz drugih policijskih agencija u BiH, što još uvijek nije realizirano. Uz navedeno, usvojeni su određeni propisi i upućeni prijedlozi za izmjene važećih propisa u cilju rješavanja nastalih operativnih problema uslijed nedovoljnog broja policijskih službenika, kao što su: izdata naredba za prekovremeni rad i omogućena isplata novčane naknade za prekovremeni rad, usvojen Program sigurnosti civilnog vazduhoplovstva BiH kojim se nadležnost KDZ kontrole na međunarodnim zračnim lukama prenosi na aerodromskog operatera te su predložene izmjene i dopune odredbi Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima u cilju prenosa nadležnosti realiziranja ekstradicije sa GPBiH na Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH. Također, Delegacija za pregovore u postupku zaključivanja Sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine o operativnim aktivnostima koje sprovodi Agencija za evropsku graničnu i obalnu stražu u Bosni i Hercegovini (Frontex), na čijem čelu je direktor Granične policije BiH, Mirko Kuprešaković, u prethodnom periodu je razmatrala Nacrt navedenog Sporazuma, te je po okončanju pregovora s predstavnicima Evropske komisije u potpunosti usaglasila tekst Sporazuma, kojeg će u narednom periodu u svojstvu šefa Delegacije, u ime BiH, parafirati direktor GPBiH Mirko Kuprešaković. Nakon navedenog se očekuje pokretanje i okončanje aktivnosti na potpisivanju i ratifikaciji Sporazuma, čija primjena će podrazumijevati angažman osoblja i opreme Frontex-a u BiH, a što će u značajnoj mjeri ojačati kapacitete Granične policije BiH u izvršavanju poslova granične kontrole.
„Kada je riječ o budžetu, u tekućoj godini odobren je Proračun u iznosu od 110.979.766 KM, od čega je za nabavku opreme odnosno kapitalne izdatke predviđeno samo 1.252.000 KM, a sredstva za ove namjene se moram istaknuti iz godine u godinu umanjuju. S obzirom na ograničenost proračuna koristi se financijska pomoć i velika potpora međunarodnih organizacija i institucija u naporima da se uspostavi integrirani sistem granične sigurnosti u BiH. U tom smislu, potrebno je ubrzati realiziranje ključnih projekata koji doprinose otklanjanju nastalih operativnih problema i moderniziranju GPBiH, a najviše očekujemo od reliziranja trenutnih pet IPA programa - Jačanje kapaciteta odgovora za upravljanje migracionim tokovima u BiH, Unutarnji poslovi, sigurnost i migracije, Nabavka opreme za granične prijelaze u Bosni i Hercegovini u skladu s EU standardima, Potpora u oblasti unutarnjih poslova u suzbijanju protuzakonitih radnji i Regionalni četverogodišnji program / EU regionalna potpora jačanja kapaciteta granične sigurnosti na Zapadnom Balkanu“, kazao je direktor Kuprešaković u svom obraćanju.
Naglasio je i da je Granična policija BiH fokusirana na maksimalno angažiranje svih raspoloživih kadrovskih i materijalno-tehničkih kapaciteta u funkciji izvršavanja svih propisanih mjerodavnosti, ali da naprijed navedeni nedostaci potrebnog broja policijskih službenika i ograničena proračunska sredstva za nabavku opreme, u značajnoj mjeri limitiraju kapacitete i mogućnosti GPBiH da pruži adekvatan odgovor na složeno sigurnosno stanje na granici, odnosno da nedostatak ljudstva i nemogućnost nabavke specijalizirane opreme negativno utječe na učinkovitost vršenja poslova granične kontrole i razinu granične sigurnosti.
Na kraju, direktor Kuprešaković je izrazio zahvalnost na iskazanom interesu za probleme u radu Granične policije BiH i svakom vidu podrške.